roman-head-2.jpg

13 rodín

Kristína Roman

Úlohou návrhu je pridať štruktúru do existujúceho systému cyklotrás a spríjemniť pobyt návštevníkov v širšej lokalite Bachledovej doliny.

Ďalšou pozitívnou stranou je aktivizácia kultúrneho dedičstva a vybudovanie spolupráce medzi dedinčanmi a developerskou organizáciou. Architektonické zásahy by nemali byť finančné náročné a marketingová podpora by mohla rozšíriť propagačný program Bachledky.

mapa-13-2.webp
roman-2a.jpg
roman-2b.jpg

Údajne do vypálených lesov prišlo 13 rodín, ktoré si územie rozdelili na 13 časti. A to tak, že krížom cez potok urobili 13 rovnakých lesných priesekov, a tak vytvorili hranice.


Dedina má svoju výnimočnú historickú identitu, ktorá sa pomaly stáva iba legendou ponechanou na stránkach wikipédie. Máme živý príbeh živých ľudí, čo dali tomuto miestu prvý dych. Vo svojom návrhu by som chcela architektonickými zásahmi túto historickú udalosť vzkriesiť.

 

Návrh pozostáva z 13 architektonických dielov na území cyklotrás, ktoré obklopujú hranice Ždiaru. Každý by mal zodpovedať svojou funkciou kultúrnej identickosti tohto územia a oživiť pamäť o živote a rutine ľudí, čo tu boli dlho pred nami.
Koncept je tesne viazaný na tvorbu mojich koleg, či už návrh amfiteátru v území Bachledovej doliny alebo návrh vnímania prírody inak.


Možnosti architektonických zásahov:

 1. Predajne miesto tradičnej výroby upútavka na trasu 13 rodín / mapa, leták k trase

 2. Hospodárstvo na pôde

 3. Vyhliadka – predajne miesto tradičnej výroby – upútavka na trasu 13 rodín / mapa, leták k trase

 4. Pašeráctvo – black box 
  – sledovanie prírodných zvukov po tme v rôznych lokalitách

 5. Útulňa

 6. Hospodárstvo v lese

 7. Pastierstvo – neďaleký salaš

 8. Hudobná a tanečná identita – amfiteáter

 9. Pašeráctvo - architektúra na strome

 10. Zbrojnictvo – lukostrelba

 11. Pašovanie koni – stajňa – jazda na koni

 12. Farebná identita – plocha na maľovanie tradičných vzorov

 13. Ohnisko